قسمت چهارم، نیروی ایجاد خلقت

مقاله   ۱
موضوع: قبل از خلقت
قسمت چهارم : نیروی ایجاد خلقت

بسمه تعالی

فرضیه آفرینش

شاید پیچیده‏ترین سؤال در مورد خلقت (سوای دلیل آن ) عامل آن است. نیرویی که منجر به خلقت می‏شود. برای درک بهتر این مهم ابتدا به تعریف خلقت می‏پردازیم. خلقت یعنی ایجاد، یعنی به وجود آوردن. اما این یک به وجود آوردن معمولی نیست. مثل خلق یک اثر هنری یا یک اختراع و غیره. تفاوت بسیار فاحشی بین خلقت خالق و خلقت مخلوق وجود دارد که اگر چه از یک دید عدم هرگونه اختیار از ناحیه مخلوق در ارتباط با روح در خلقت اوست (مثل یک عروسک‎ساز که جسم را می‏سازد لکن روحی در آن نمی‏تواند بدمد، زیرا روحی در اختیار ندارد) اما این اختلاف (غیرقابل جبران) خلقت هر چیزی توسط خالق از عدم است و این چیزی است که تمیزدهنده بی چون و چرای قدرت خالق است از مخلوق. اگر گستاخی قیاسی را داشته باشیم. اما خالق چه گونه نیروی ایجاد خلقت را در اختیار دارد و اعمال می‏کند؟..

برای درک بهتر چگونگی خلقت به این مثال توجه کنید. در ذهنتان یک فضای خالی ببینید و حال در این فضای خالی یک گل سرخ زیبا را خلق کنید. یک گل زیبای سرخ که با وزش باد تکان می‏خورد و بوی خوش آن را حتی از طریق ذهن نیز می‏توانید استشهام کنید. تا به اینجای کار شما یک خلقت انجام داده‏اید لکن بسیار ناقص. اولاً گلی که خلق کرده‏اید قبلاً خلق شده است و الا شما نمی‏توانستید در ذهنتان به آن نگاه کنید. منظور آن است که هر آن چه که شما در ذهنتان خلق می‏کنید قبلاً عملاً توسط شما رؤیت شده و یا با تلفیق و تفکیک اشیائ دیگر در ذهنتان شکل گرفته است. مثل یک حیوان که سر شیر داشته باشد، بال عقاب ، بدن فیل و غیره.

بی‎شک خلق ذهنی خارج از آن چه که تجربه کرده‏اید غیر ممکن است والا شما می‏توانستید به جای گل سرخ آن را به رنگی خارج از طیف رنگ‏های موجود رنگ کنید ولی آیا واقعآ می‏توانید؟ خیر. ثانیاً گل در ذهنی خلق شد که خود ذهن را هم شما خلق نکرده‏اید و ساخته قدرت خالق است و در مورد بودن یا نبودن آن شما هیچ اختیاری ندارید. اما مهمتر از همه اینها شما به عنوان خالق آن گل سرخ ذهنی قادر به خلقت واقعی آن نیستید. یعنی نمی‏توانید به گل بگویید موجود باش و گل در مقابل دیدگان شما و سایرین موجود شود!! علت چیست؟ شما تصویر خلقت گل را خلق کرده‏اید لکن ماده خلقتی آن را در اختیار ندارید و نیاز دارید که این ماده با شرایط یک گل زنده را هم در اختیار داشته باشید تا گل عینیت پیدا کند که البته شما چنین امکانی را ندارید . پس شما در ذهن خود می توانید خلق کنید ولی این ذهنیت نمی‏تواند واقعیت پیدا کند چون شما قدرت ایجاد ماده و انرژی را از عدم ذهنتان ندارید. لکن خالق شما دقیقاً این قدرت غیر قابل تصور را دارد. یعنی اگر او یک گل سرخ را مثل شما در اراده‏اش بخواهد فقط کافی است به او بگوید موجود باش، پس موجود می‏شود. یعنی کلیه مواد انرژی لازم برای خلق و موجودیت آن گل با یک فرمان خالق خلق می‏شود و عینیت و موجودیت پیدا می‏کند. حال این مواد و انرژی از کجا حاصل شده است؟ آیا یک منبع خاصی در اختیار خالق است که بدان دست می‏اندازد و چیز‏های مورد نیازش را انتخاب می‏کند؟!!

اگر به خاطر داشته باشیم در بحث فضاگونه مشخص شد که هیچ ماده و انرژی در آن نیست و برای همین هم عوالم خلقتی به محض موجود شدن پایان می‏یابد. و گفتیم که هر چه در خلقت ایجاد می‏شود در درون همین فضاگونه فاقد ابعاد و حرکت و ماده و انرژی است. پس منبعی وجود ندارد که مورد استفاده خالق قرار گیرد و اساساً اگر منبعی هم بود باز موجودی دیگر بایستی آن را خلق می‏کرد. پس حالا ما بایستی دنبال خالق برتر بگردیم، که این طور نیست. اصولاً اگر خالق برای خلقت به چیزی نباز داشته باشد از قالب خالق خارج و به مخلوق تبدیل می‏شود چرا که نیاز دارد (مثل ما که برای عینیت دادن به گل ذهنی دچار نیاز شدیم).

پس خالق اصلی تنها قدرتی است که قدرت ایجاد خلقت را دارد و بنابراین به هر دلیلی به مخلوقی قدرت خلقت بدهد. مسلماً این قدرت هم تحت اختیار خود اوست و نه مخلوق. مثلاً زنده کردن مردگان یا به پرواز در آوردن پرنده ساخته شده از گل که در هر دو مورد جسم را خود خالق خلق کرده است و برای زندگی بخشیدن به آنها هم روح را خداوند اذن دمیدن داده است پس مخلوقات او اگر چه قدرت به خلقت‏های فرعی دارند لکن خلقت بدیع تنها به او برمی‏گردد و او بهترین خالق است.

در فضا‏گونه هم زمانی که اراده خالق بر خلقت یک عالم خلقتی با آن همه عظمت و اجزاء قرار می‏گیرد در یک فضاگونه فاقد ماده و انرژی نیروی ایجاد خلقت با فرمان موجود باش او جهانی را خلق می‏کند و آن را لبریز از ماده و انرژی و حیاط می‏سازد در یک محیط کاملاً خالی و عاری از هر چیزی. این که این نیرو چیست و چگونه از عدم همه چیز می‏آفریند و چر؟!! از ادراک ما و علم بسیار مختصر ما کاملاً خارج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید
WhatsApp chat