کنترل‌ بیش‌ازحد باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شود

کنترل‌ بیش‌ازحد باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شود:

افزایش اضطراب 
برای مدیریت اضطراب خود سعی می‌کنیم همه چیز را در محیط اطراف خود کنترل کنیم و در نهایت نتیجه عکس می‌گیریم. تلاش‌های ناموفق ما در کنترل وضعیت، ما را بیشتر مضطرب خواهد کرد. این اتفاق باعث می‌شود احساس بی‏کفایتی کنیم و کنترل امور را به کل از دست بدهیم.

هدر دادن زمان و انرژی 
نگرانی برای مسائلی که خارج از کنترل ماست، انرژی ذهنی‌مان را از بین می‌برد. آرزوی شرایط متفاوت، متقاعد کردن مردم برای پیروی از راه و روش‌ ما و تلاش برای جلوگیری از اتفاقات بد، خسته‏کننده است. این کارها انرژی‌مان را برای حل مشکلات و مسائلی که تحت کنترل‌مان است، می‌گیرد.

لطمه به روابط 
اینکه مدام به مردم بگوییم که چکار کنند و چطور کاری را درست انجام دهند باعث می‌شود دوستان‏مان را از دست بدهیم. در حقیقت، بسیاری از کسانی که می‏خواهند بر مسائل کنترل زیادی داشته باشند، وارد شدن در رابطه دوستی با دیگران سخت است چرا که به دیگران اعتماد ندارند.

قضاوت دیگران 
اگر در زندگی تمام موفقیت‌هایمان را به دلیل توانایی‌هایمان بدست آورده باشیم، دیگران را به‏خاطر دست نیافتن به اهدافشان محکوم می‌کنیم. در واقع افراد با منبع کنترل درونی، از تنهایی رنج می‌برند؛ چون آن‌ها احساس می کنند که دیگران با استانداردهایشان هماهنگ نیستند.

محکومیت بی‌دلیل خود
ما همیشه نمی‌توانیم از اتفاقات بد جلوگیری کنیم. اما اگر فکر ‌کنیم همه چیز در کنترل ماست، معتقد می‌شویم که مسئولیت مستقیم هر اتفاقی از زندگی که طبق برنامه‌هایمان پیش نمی‌رود، بر عهده ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید
WhatsApp chat